Według symulacji przeprowadzonej przez uczonych z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wynika, że ocieplenie tylko jeden stopień więcej spowoduje obniżenie światowych zbiorów czołowych upraw, aż o nawet 25 procent!fot. pixabay.com
Badania

Dr Curtis Deutsch: Dalsze upały w przyszłości spowodują większe zatrucie plonów

Zuzanna Mączka 2018-09-05 10:43:16 Komentarzy:
Okazuje się, że zwiększenie się ocieplenia klimatu spowoduje rozmnożenie się insektów, a to zmusi rolników do wzmożonych oprysków plonów, aby uchronić je przed zjedzeniem - pisze serwis newsweek.pl. Z kolei według symulacji przeprowadzonej przez uczonych z Uniwersytetu Waszyngtońskiego wynika, że ocieplenie tylko o jeden stopień więcej spowoduje obniżenie światowych zbiorów czołowych upraw, aż o nawet 25 procent!

Już obecnie tylko przez insekty wydajność upraw rolnych jest zmniejszona o 20 procent. Nie wspominając o ubytkach wynikających z samej panującej w tym roku suszy. Pod uwagę przy przedstawionych wyżej wynikach badań dotyczących zmian klimatycznych brano pod uwagę uprawy - kukurydzy, pszenicy oraz ryżu. Gdy temperatura rośnie owady nie tylko żyją krócej, ale stają się przez to o wiele bardziej żarłoczne. Co z kolei ma przełożenie na znaczny przyrost w ich populacji - informuje newseek.pl. - Robactwo ze względu na globalne ocieplenie klimatu, stanie się globalnym problemem - twierdzi w rozmowie newsweek.pl dr Curtis Deutsch, autor badania. Efekt? W nadchodzącej przyszłości rolnicy będą skazani na wzmożone użytkowanie pestycydów oraz środków owadobójczych, których szkodliwość jest poważnym zagrożeniem (o tragicznych skutkach glifosatu pialiśmy w artykule "Ogrodnik z Kaliforni wywalczył 289 mln dolarów odszkodowania za rakotwórcze działanie Roundupu"), co odbije się negatywnie na zdrowiu każdego z nas, gdyż środki te przedostają się do wód gruntowych i gleby. Bardziej szczegółowy opis i wyniki badania można przeczytać w czasopiśmie „Science”.

Źródło: newsweek.pl