Na zachodzie rolnicy sami docierają na rynek tworząc własne sieci i praktycznie nie korzystając z pośredników, a nawet gdy się to zdarza, nie narzucają oni swoich marż - przyznaje z żalem minister Ardanowski...
Gospodarka

Jan Krzysztof Ardanowski: Rolnicy są źle zorganizowani i muszą szukać nowych rynków zbytu

Marcin Pniewski 2018-09-10 08:17:47 Komentarzy:
Minister rolnictwa na antenie Polskiego Radia 24 przyznał, że widzi niewykorzystany potencjał polskiego rolnika. Jego zdaniem rolnik musi szukać nowych rynków zbytu i zwiększenia produktywności. Minister dodał, że już teraz z samego eksportu żywności skarb państwa zasila przychód 28 mld euro, a ma on wzrosnąć. Co więcej minister uważa, że aby rozwinąć tę gałąź gospodarki należy przekonać także innych o jego potencjale, a okazja nadaży się wkrótce podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. 

Szef resortu mówił o zagrożeniach, a tu należy w pierwszej kolejności powiedzieć o nadwyżkach. Co gorsza - przyznał - wciąż za mało Polaków sięga po polskie produkty. - Musimy się postarać o skuteczniejszą promocję lokalnych produktów oraz poszukiwać nowych rynków zbytu - oświadczył w rozmowie z Adrianem Klarenbachem, jednym z gospodarzy Forum Ekonomicznego. Kolejną przeszkodą wskazaną przez ministra były wysokie ceny polskich produktów. - Wynikają one ze złej organizacji rolników, tj. zbyt dużego polegania na pośrednikach, którzy narzucają swoje wysokie marże - stwierdził Ardanowski - Na zachodzie rolnicy sami docierają na rynek tworząc własne sieci i praktycznie nie korzystając z pośredników, a nawet gdy się to zdarza, nie narzucają oni swoich marż - wyjaśnił. - My Polacy nie mamy zbyt wiele dóbr, które eksportujemy, a mamy się czym chwalić, bo co jak co - ale żywność mamy przyzwoitą - dodał minister Ardanowski.

Źródło: www.polskieradio.pl