Badanie, które zlecili konsumenci zostało przeprowadzone w laboratorium niemieckim w Hanoverze...fot. pixabay.com
Gospodarka

Konsumenci zlecili niezależne badania mięsa z kurczaka. Wiedzą już, czy warto jeść to z chowu ekologicznego, Lidla, Biedronki czy od rolnika

Michał Mazur 2018-07-30 14:39:53 Komentarzy:
Portal internetowy Wykop zebrał 2800 złotych od swoich użytkowników w celu przeprowadzenia dokładnych, niezależnych badań jakościowych mięsa z kurczaka. W badaniu - jak donosi serwis innpoland.pl - wzięło udział mięso z Lidla, Biedronki, od rolnika i z chowu ekologicznego. 

Kurczak z chowu ekologicznego i Lidla miał więcej wody i mniej tłuszczu niż kurczak od rolnika 

Ze względu na ograniczoną sumę środków parametry sprawdzone w mięsie były następujące: obecność antybiotyków, salmonelli, liczby drobnoustrojów tlenowych (odpowiadających za to, jak szybko zaczyna psuć się mięso), enterobacteriaceae i preudomonas spp (wskazujące na zanieczyszczenie mikrobiologiczne), zawartość tłuszczu, wody i azotu wraz z przeliczeniem tych cech na zawartość białka w mięsie. Badanie - jak pisze serwis innpoland.pl - zostało przeprowadzone w laboratorium niemieckim w Hanoverze. Okazało się, że choć rozstrzał w cenie tych kurcząt jest spory, różnice niewielkie. Po pierwsze: badania nie wykazały obecności w żadnym z mięs antybiotyków, po drugie: każde mięso było zdrowe - ale to z Lidla wykazało większą niż pozostałe mięsa podatność na psucie się, po trzecie: kurczak z chowu ekologicznego i Lidla miał więcej wody i mniej tłuszczu niż kurczak od rolnika - ten miał najwięcej tłuszczu. Jedyny istotny parametr, który nie został w przedstawionym badaniu sprawdzony to obecność sterydów, a konkretnie hormonu wzrostu w przebadanym mięsie. Jednak, jak wypowiada się Krajowa Rada Drobiarstwa, używanie hormonów w trakcie chowu jest praktyką nielegalną, a także przede wszystkim zbyt drogą, aby realnie można było ją stosować w masowej hodowli. Także, nie wiemy jak u was - ale u nas dziś na stole obiadowym rosół z kury! 

Inicjatorem całej akcji był blog Słoikowo.pl

Źródło: innpoland.pl