Ministerstwo informuje, że jeśli nawet wnioski wpłyną po terminie nie zostaną z góry odrzucone i będą indywidualnie rozpatrywane! for. pixabay.com
Gospodarka

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały z powodu szuszy, nadal mogą składać wnioski o pomoc!

Marcin Pniewski 2018-07-31 09:37:05 Komentarzy:
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowała bilans skutków obecnej klęski suszy. Na dzień 20 lipca 2018 podała, że ponad 66 tysięcy gospodarstw rolnych ucierpiało z jej powodu. Jednak - jak informuje obecnie serwis euractiv.pl - liczba ta wzrosła aż do 112 tysięcy gospodarstw. Zależnie od gminy, czas na złożenie wniosku o pomoc nie jest ten sam, dlatego w niektórych gminach istnieje wciąż nadzieja na pomoc dla tych rolników, którzy nadal nie złożyli wniosków. 

Istnieje wciąż nadzieja na pomoc dla tych rolników, którzy spóźnili się ze złożeniem wniosku

Jak podaje serwis pomorska.pl - nawet dla tych rolników, którzy spóźnili się ze złożeniem wniosku istnieje wciąż nadzieja na pomoc, gdyż wnioski nawet jeśli wpłyną po terminie nie zostaną z góry odrzucone, a mają być indywidualnie rozpatrywane - tak się to będzie odbywało przykładowo w gminie Grudządz. Jednak niech nie będzie to powodem opieszałości, gdyż - jak informuje ARiMR - w związku z przyspieszonym okresem wegetacji i rozpoczętymi żniwami oszacowanie strat w późniejszym terminie będzie niemożliwe. Co więcej, żaden rolnik nie ma co liczyć na większe finansowe wsparcie, dopóki resort rolnictwa nie zbilansuje strat w całym kraju. - Wcześniej nie będę mówił o formach pomocy, bo to jest takie stawianie “to obiecajcie, co dacie, to my się zastanowimy czy szacować" - przyznał w rozmowie z pomorska.pl minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski. - Jak jest strata, to trzeba szacować - dodał. Na obecną chwilę realna pomoc to - jak podaje euroactiv.pl - umorzenia np. składki do KRUS, czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię oraz prolongat zaciągniętych zobowiązań. Jeśli jednak okaże się to niewystarczająca pomoc, jest szansa na uzyskanie nisko oprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji, a w szczególności dla tych, którzy mają gosporadstwo, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc. W tej sytuacji jest szansa nawet na pieniądze z państwowego budżetu. Jak twierdzi Jacek Sasin, rolnikom państwo nie będzie żałować. "(...) Pomoc na pewno będzie duża, idąca w setki milionów złotych. (...) jest to akurat tego typu wydatek, który budżet bezdyskusyjnie musi ponieść" - przyznał w mediach Sasin. A na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty zostanie rządowy program walki z suszą, gdzie mają paść konkretne sumy oraz mają zostać ustalone sposoby uzyskania odszkodowań.

Dotychczasowe starty w sumie szacowane są na 563 mln złotych

Według prognoz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stan zagrożenia suszą tyczy się w odniesieniu do zbóż jarych - 58% wszystkich gmin polskich (tj. 2478 gmin), odnośnie zbóż ozimych i roślin bobowatych - 50%, odnośnie krzewów owocowych - 47%. Jeśli chodzi o zboża jare mówimy tu o województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim. Natomiast jeśli chodzi o zboża ozime i rośliny bobowate to są to województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, podlaskie i wielkopolskie. Największe straty jednak -jak donosi euroactiv.pl- poniosło województwo wielkopolskie. Susza dotknęła 500 tys. ha ziemi. Dotychczasowe starty w sumie szacowane są na 563 mln złotych. 144 gminy kujawsko-pomorskiego domagały się także utworzenia specjalnych komisji ds. szacowania strat. Czego efektem już jest ich aktywne działanie w 1890 gminach. 

Źródło: euractiv.pl, pomorska.pl