Uprawiając tylko kilka gatunków roślin sami skazujemy się na głód
Crops For the Future (CFF), to organizacja, która odpowiada za realizację owego autorskiego programu rolniczego. Sayed Azam-Ali jeden z członków organizacji tłumaczy, że na świecie uprawia się głównie ryż, soję, kukurydzę i pszenicę, a tymczasem roślin uprawnych na świecie istnieje, aż 7 tysięcy gatunków. - Ograniczając się jedynie do tych kilku gatunków poniekąd sami skazujemy się na głód - stanowczo stwierdza Sayed Azam-Ali. Podaje przy tym argumentu przemawiające za wdrożeniem programu.
Po pierwsze: Posiłki mogą mieć większą wartość odżywczą
To jeden z trzech kluczowych argumentów organizacji. Przykładem może być mało znana moringa olejodajna, która może być wykorzystywana zamiast cukru pudru do ciasta, a jest tak zwanym superfoodsem tj. rośliną z niezwykłymi właściowościami prozdrowotnymi. Mogłaby nawet stać się zamiennikiem dla naszej tradycyjnej mąki pszenicznej. Innym przykładem może być sorzycha ziemna, z której mogłyby powstawać zupki instant, biszkopt, czy tortellini.
Po drugie: Globalne ocieplenie wykluczy dotychczasowe uprawy
Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości, że zmiany klimatyczne mogą wykluczyć możliwość tych tradycyjnych dotychczas upraw. Tu z prawdziwą odsieczą przyszłyby - jak twierdzą - dawno nieuprawiane gatunki. - Dywersyfikacja diety może się okazać kluczowa dla naszego przetrwania - zaznacza Sayed Azam-Ali. - Już na tą chwilę tradycyjne rolnictwo odpowiada za 1/3 emisji gazów, więc nie jest to droga, którą powinniśmy kroczyć - dodaje.
Po trzecie: Warto ocalić zapomniane gatunki
Ostatnią motywacją wymienioną przez CFF jest apel o ocalenie - dla kolejnych pokoleń - jakby na to nie patrzeć częściowo ludzkiej historii. - Jeśli nie przekażemy naszym wnukom wiedzy na temat, jak uprawiać te rzadsze gatunki ona w końcu gdzieś zaginie, a może się okazać to zaprzepaszczeniem szansy na ratunek dla jeszcze nie narodzonych dzieci ziemi - przyznaje zaniepokojony Sayed Azam-Ali.
Źródło: radiozet.pl
-
Rolniku, masz problem z zadłużeniem? Ruszyła akcja #PomagamyRolnikomWPandemii
-
Polskie innowacje wymagają przyspieszenia. Możemy stać się liderem cyfryzacji w rolnictwie, leśnictwie i energetyce
-
Koronawirus nie zahamował rolniczych inwestycji. Rośnie sprzedaż ciągników i przyczep rolniczych
-
Żywności w Polsce nie zabraknie. W kolejnych miesiącach jej ceny powinny spadać
-
Wbrew panującym mitom pieczywo powinny jeść także osoby na diecie. Należy jednak zwracać uwagę na jego skład