Dołącz na Facebooku do grupy "Wszystko o rolnictwie"! Szczegóły
Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczychfot. YouTube

Inicjatywy Wieś dla mieszczuchów pod warunkiem, że podpiszą specjalne oświadczenie

Marcin Pniewski 2018-09-17 15:10:57 Komentarzy:
Rolnicy chcą walczyć o swoje prawa. Stąd też wzięła się inicjatywa, która zakłada, że nikt kto z miasta przeprowadzi się na wieś nie będzie mieć prawa do roszczeń i podpisze oświadczenie. Choć resort odcina się od tych sugestii, nie biorą się one znikąd - przekonuje serwis money.pl.

Jak się okazuje, najczęściej ci, którzy z większych miast przeprowadzają się na obrzeża, mają najwięcej zastrzeżeń. Przeszkadza im przykładowo praca ciągników w nocy, czy zapach pasącego się bydła. W odpowiedzi na te skargi powstał program "STOP - wieś terenem pracy rolnika". Jego realizacja przebiega w internecie, w postaci publikacji klipów z wyjaśnieniami na czym polega praca w polu i że zboże wbrew pozorom samo nie rośnie. Ponieważ niestety akcja ta nie przyniosła oczekiwanego efektu, Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zaproponowała kolejne rozwiązanie problemu i złożyła w Ministerstwie Sprawiedliwości propozycję. "Należałoby rozważyć wprowadzenie obowiązku dostarczenia do urzędu gminy oświadczenia, że znane są tej osobie warunki i specyfika warunków życia na terenach związanych z produkcją rolną" - brzmi treść propozycji KRIR. Co ciekawe, minister Jan Krzysztof Ardanowski publicznie podsumował działalność tej organizacji w słowach: "Krajowa Rada Izb Rolniczych jest dla mnie (...) jedyną, która ma prawo wypowiadać się w imieniu wszystkich rolników. KRIR będzie dla mnie partnerem do rozmów". Dla tych, którzy się obawiają takich oświadczeń, póki co - money.pl uspokaja - i wyjaśnia, że "zdaniem ministerstwa jest to zbyt daleko posunięta deklaracja, co w efekcie mogłoby wpływać na ograniczenie praw obywatelskich tych osób".

Źródło: money.pl


Tagi:
# dr inż. beata studzińska# rabunkowa gospodarka#5g#adam struzik#agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa#agroholding mria#ćma azjatycka#ćma bukszpanowa#amerykański departament rolnictwa#amitabh bachchan#biogaz rolniczy#brexit#bruksela#brytyjska minister ds. klimatu#budżet ue#burze#cedrob#centralne biuro antykorupcyjne#chów klatkowy#claire perry#cło#credit agricole#CSR#cydalima perspectalis#dave keitch#dewayne johnson#dopłaty#dotacje#dr curtis deutsch#drony#dyrektor departamentu strategii, analiz i rozwoju #ekologia#eksport kanady#embargo żywnościowe#ericsson#farmbeats#federacja rolna#forum ekonomiczne w krynicy#fundacja plon#fundusz inwestycyjny arabii saudyjskiej#garden coop#gasap network#giełda#glifosat#gmo#gmv#grad#grupa colian#healthycow24#hodowcy zwierząt#iarc#id tech ex#import ue#indyjski sektor rolniczy#inteligentne czujniki#internet rzeczy#invant research#iot#Jan Krzysztof Ardanowski#jan miedzik#kaczka 300#katarzyna pąk#klęska suszy#koło gospodyń wiejskich#kontrola jakości#krajowy rejestr długów#krzysztof cybulak#krzysztof jurgiel #krzysztof tchórzewski#lin keitch#litwa#łukasz adamek#świadczenia#żywność bio#żywność eko#magda hajduk#marco lambertini#marek niechciał#marketsand markets#martin mellor#masło#matif#miejskie rolnictwo#minister kultury#minister środowiska#ministerstwo energii #ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi#ministerstwo spawiedliwości#monsanto#naturativ#onz#optymalizacja upraw#oze#państwowa inspekcja pracy#polska grupa nasienna#polska strategia kosmiczna#polskie jabłko#pomor świń#program 500+#prokuratura okręgowa#protesty sadowników#przemysław sowul#przemysłowe fermy#pustynia sahara#pzu#rada rozwoju handlu#rafał romanowski#RAGTSeeds#różnorodność biologiczna#ranger pro#resort rolnictwa#rolnictwo #rolnictwo biotechnologiczne#rolnicy#roundup pro#rynek zbóż#sadownictwo#sadownicy#sadownicy rp#salic#salmonella#sat revolution#sieć carrefour #sklepy osiedlowe#słodycze#slow life#smart soft solutions#smog#solidarność ri#strajki rolników#susza#szczyt ue#sztuczna inteligencja#tb fruit polska#technologia#thermo eye#ubezpieczenia#ubezpieczenia#ue#unia afrykańska#unia europejska#uokik#uprawy pomidorów#uprawy tytoniu#węgiel#waldemar guba#warszawa#wiceminister rolnictwa#wiek emerytalny#wieś#wirus asf#witold boguta#witold katner#wrocław#wspólna polityka rolna#wwf international#wypadki w sektorze rolniczym#zarządzanie hodowlą#zmiany klimatu#zmiany klimatyczne#związku sadowników rp