Choć Dewayne Johnson, ojciec dwójki dzieci, wywalczył odszkodowanie, lekarze twierdzą, że zostało mu niecałe 2 lata życia... fot. pixabay.com
Konsument

Ogrodnik z Kaliforni wywalczył 289 mln dolarów odszkodowania za rakotwórcze działanie Roundupu

Marcin Pniewski 2018-08-13 12:40:30 Komentarzy:
46-letni DeWayne Johnson, ogrodnik z San Francisco, który twierdzi, że przez swoją pracę dostał chłoniaka nieziarniczego, wygrał właśnie w sądzie z producentem środków Roundup Pro i Ranger Pro. Przekonał sąd, że firma Monsanto powinna była umieścić ostrzeżenie na tych środkach, iż mogą one być powodem choroby nowotworowej. Tym samym - jak pisze serwis wyborcza.pl - wywalczył odszkodowanie w wysokości 289 mln dolarów!

To pierwszy taki przypadek, gdy wielki koncern przegrał - jak komentują media - ze zwykłym człowiekiem. I choć pomimo faktu, iż wiceprezes firmy Scott Partridge publicznie wyraził współczucie choremu, sąd stwierdził, że pominięcie informacji o trujących właściwościach roundupu było celowe ze strony firmy. Badania - o czym pisze wyborcza.pl - wykazały przy tym, że powodem bezpośrednim choroby okazał się być faktycznie jeden ze składników roundupu, tj. glifosat. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) już w marcu 2015 roku ostrzegała, że może być on powodem nowotworów. Glifosat - zdaniem naukowców - powoduje wady wrodzone u embrionów zwierzęcych i niestety jest używany w olbrzymich ilościach na świecie. Rokrocznie sprzedaje się go miliony ton.

Źródło: wyborcza.pl