Dołącz na Facebooku do grupy "Wszystko o rolnictwie"! Szczegóły
fot. cleantechnica.com

Ochrona środowiska COP24: Zjawiska pogodowe mają ogromny wpływ na rolnictwo

Michał Mazur 2018-12-05 09:27:16 Komentarzy:
Rolnicy powinni działać przede wszystkim z uwzględnieniem swojego oddziaływania na środowisko, na klimat. Takie sugestie padły w Katowicach podczas COP24 z ust ministra rolnictwa. - Zjawiska pogodowe w różnych regionach świata mają ogromny wpływ na rolnictwo - dodał minister. 

- W ciągu ostatnich dwudziestu lat mieliśmy najwyższe temperatury od czasu prowadzenia pomiarów, a stężenie CO2 jest najwyższe w historii - grzmiał minister Jan Krzysztof Ardanowski w czasie COP24. Stwierdził przy tym, że wynikiem tego była tegoroczna susza, która uprzykrzyła życie rolnikom. A jest to najlepszym dowodem na to, iż zmiany klimatyczne mają obecnie i będą miały w przyszłości drastyczne przełożenie na funkcjonowanie upraw, tym samym także na życie na wsi. Niestety destrukcyjne. Co więcej, nie tylko zmiany klimatyczne mają wpływ na rolnictwo, ale i rolnictwo ma wpływ na klimat. - Dlatego też w interesie każdego, kto zajmuje się uprawą powinno być na pierwszym miejscu uszanowanie środowiska, w którym żyjemy - przyznał minister. - My w większości takie rolnictwo mamy, choć przez niektórych "specjalistów" byliśmy krytykowani za stosunkowo niską intensywność produkcji i niższe niż np. w Europie Zachodniej stosowanie nawozów sztucznych czy środków ochrony roślin, a teraz okazuje się, że taki zrównoważony model rolnictwa jest wręcz zalecany - chwalił polskich rolników Ardanowski. W stosunku do przyjętego protokołu z Kioto, który wszedł w życie do Polski w roku 1988 w Polsce, redukcja emisji gazów cieplarnianych spadła o 24 procent więcej niż wymagał tego sam wymieniony protokół. Minister zauważył też nieocenioną rolę lasów w Polsce - mamy duże, dobrze zorganizowane powierzchnie lasów, ale odpowiednie prowadzenie produkcji rolnej może mieć również znaczący wpływ na pochłanianie dwutlenku węgla. Warto wspomnieć także o francuskiej inicjatywie, do której Polska się przyłączyła już w 2017, tj. projekcie "4 promile". Zakłada on uprawę roli w taki sposób, aby cały cały dwutlenek węgla, za którego produkcję odpowiada człowiek był dzięki niej wchłonięty.

Źródło: sadyogrody.pl


Tagi:
# dr inż. beata studzińska# rabunkowa gospodarka#5g#adam struzik#agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa#agroholding mria#ćma azjatycka#ćma bukszpanowa#amerykański departament rolnictwa#amitabh bachchan#biogaz rolniczy#brexit#bruksela#brytyjska minister ds. klimatu#budżet ue#burze#cedrob#centralne biuro antykorupcyjne#chów klatkowy#claire perry#cło#credit agricole#CSR#cydalima perspectalis#dave keitch#dewayne johnson#dopłaty#dotacje#dr curtis deutsch#drony#dyrektor departamentu strategii, analiz i rozwoju #ekologia#eksport kanady#embargo żywnościowe#ericsson#farmbeats#federacja rolna#forum ekonomiczne w krynicy#fundacja plon#fundusz inwestycyjny arabii saudyjskiej#garden coop#gasap network#giełda#glifosat#gmo#gmv#grad#grupa colian#healthycow24#hodowcy zwierząt#iarc#id tech ex#import ue#indyjski sektor rolniczy#inteligentne czujniki#internet rzeczy#invant research#iot#Jan Krzysztof Ardanowski#jan miedzik#kaczka 300#katarzyna pąk#klęska suszy#koło gospodyń wiejskich#kontrola jakości#krajowy rejestr długów#krzysztof cybulak#krzysztof jurgiel #krzysztof tchórzewski#lin keitch#litwa#łukasz adamek#świadczenia#żywność bio#żywność eko#magda hajduk#marco lambertini#marek niechciał#marketsand markets#martin mellor#masło#matif#miejskie rolnictwo#minister kultury#minister środowiska#ministerstwo energii #ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi#ministerstwo spawiedliwości#monsanto#naturativ#onz#optymalizacja upraw#oze#państwowa inspekcja pracy#polska grupa nasienna#polska strategia kosmiczna#polskie jabłko#pomor świń#program 500+#prokuratura okręgowa#protesty sadowników#przemysław sowul#przemysłowe fermy#pustynia sahara#pzu#rada rozwoju handlu#rafał romanowski#RAGTSeeds#różnorodność biologiczna#ranger pro#resort rolnictwa#rolnictwo #rolnictwo biotechnologiczne#rolnicy#roundup pro#rynek zbóż#sadownictwo#sadownicy#sadownicy rp#salic#salmonella#sat revolution#sieć carrefour #sklepy osiedlowe#słodycze#slow life#smart soft solutions#smog#solidarność ri#strajki rolników#susza#szczyt ue#sztuczna inteligencja#tb fruit polska#technologia#thermo eye#ubezpieczenia#ubezpieczenia#ue#unia afrykańska#unia europejska#uokik#uprawy pomidorów#uprawy tytoniu#węgiel#waldemar guba#warszawa#wiceminister rolnictwa#wiek emerytalny#wieś#wirus asf#witold boguta#witold katner#wrocław#wspólna polityka rolna#wwf international#wypadki w sektorze rolniczym#zarządzanie hodowlą#zmiany klimatu#zmiany klimatyczne#związku sadowników rp