Robert Tyszkiewicz, poseł Platformy Obywatelskiejfot. Podlaska Platforma Obywatelska
Ochrona środowiska

Robert Tyszkiewicz: Naszym obowiązkiem jest ochrona ostatnich polskich Tatarów, a powstanie na ich ziemiach ferm może to zmienić

Marcin Pniewski 2018-12-18 08:21:36 Komentarzy:
W Kruszynianach powstały plany powstania przemysłowych ferm. Lokalna ludność Tatarska, zamieszkująca te tereny obawia się o turystykę, zanieczyszczenia oraz charakterystyczną - i co istotne - nieprzyjemną woń, którą z pewnością taka hodowla przyniesie - podaje “Rzeczpospolita”. Obawy te podziela również Robert Tyszkiewicz, poseł Platformy Obywatelskiej, który staje po stronie mieszkańców.

“Naszym obowiązkiem jest ochrona Kruszynian, które są znane w całej Europie z siedzib ostatnich polskich Tatarów i są żywym świadectwem wielokulturowości województwa podlaskiego” - cytuje słowa posła “Rzeczpospolita”. I nie jest to zwykła demagogia ze strony Tyszkiewicza, gdyż obiecał on na ręce ministra Henryka Węglarczyka oraz na ręce ministra Piotra Glińskiego złożyć interpelację dotyczącą wyłuszczenia mu zamiarów powziętych przez rząd w celu ochrony tego dziedzictwa kulturowego - informuje “Rzeczpospolita”. Poseł zauważył, że miejsce wyznaczone na działanie ferm, to obszar należący do Natury 2000. Ale to nie koniec. Znajdują się tam także chronione Wzgórza Sokolnickie oraz rezerwat Nietupa, co - jak pisze "Rzeczpospolita" - wiąże się także z turystycznymi szlakami, których w okolicach nie brakuje.

Źródło: Rzeczpospolita