fot. pixabay.com
Pomoc

Unia Europejska pomoże Unii Afrykańskiej i zainwestuje miliony w afrykańskie rolnictwo

Marcin Pniewski 2018-10-10 08:19:56 Komentarzy:
„Rolnictwo jest głównym motorem transformacji gospodarki Afryki. Chcemy stawić czoła tym wyzwaniom pod względem bezpieczeństwa żywnościowego, degradacji gleby, ubóstwa i handlu” – powiedziała Josefa Sacko, komisarz Unii Afrykańskiej ds. gospodarki wiejskiej i rolnictwa, gdy w listopadzie 2017 powstała wspólna grupa zadaniowa. Już za kilka miesięcy, bo w styczniu 2019, grupa ta chce wydać zalecenia w celu zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce - podaje portal euroactiv.pl.

Zmiany klimatyczne dotkną Afrykę

Wspomniana wyżej grupa zadaniowa składa się z 11 ekspertów, których czeka nie lada wyzwanie, bo - jak cytuje euroactiv za Międzynarodowym Instytutem Badań nad Polityką Żywnościową - w Afryce do 2050 roku głód ma się pogłębić aż do 38 milionów osób! Już w 2020 roku - jak przewidują eksperci - pojawią się dotkliwe skutki zmian klimatycznych w postaci niedoboru żywności. A niewiele potrzeba, bo w Afryce Subsaharyjskiej drobni rolnicy zaspokajają aż 70 procent konsumowanej żywności. Skupienie się na sektorze rolniczym nie jest przypadkowe. Jeśli chodzi o likwidację ubóstwa - jest on aż 11 razy skuteczniejszy niż pozostałe sektory.

Wolny handel plus systemy przetwarzania

Obsługa masowego rynku, póki co jest raczej ciężką sprawą, ale - jak powiedział w rozmowie z euroactiv - Carlos Lopes, przedstawiciel Unii Afrykańskiej, planowana jest umowa o wolnym handlu, która ma zintegrować rynek i pomóc lokalnym rolnikom. To z kolei ma wpłynąć na inwestycje także w lokalne systemy przetwarzania, które kuleją. Warto doać, że Unia Europejska oraz Afrykański Bank Rozwoju planują zainwestować w afrykańskie rolnictwo aż 68 miliardów dolarów.

Źródło: euractiv.pl