Ćma azjatycka, czy inaczej ćma bukszpanowa, ze względu na nieustępujące ciepłe temperatury rozmnaża się w rekordowym tempie...fot. pixabay.com
Porady

Ćma azjatycka we Wrocławiu zagrożeniem dla miejskich upraw

Marcin Pniewski 2018-09-10 12:39:46 Komentarzy:
Cydalima perspectalis, ćma azjatycka, czy inaczej ćma bukszpanowa, opanowała tereny zielone we Wrocławiu. Nie tak dawno głośno było także o azjatyckiej biedronce, która się namnożyła w rekordowej liczbie tego roku - informuje serwis wp.pl i dodaje, że teraz z rzeczoną ćmą jest spory problem, gdyż ze względu na nieustępujące ciepłe temperatury rozmnaża się ona w rekordowym tempie. 

- Gąsienice tego gatunku są niezwykle żarłoczne - przyznał w wywiadzie dla "Gazety Wrocławskiej" profesor Zdzisław Klukowski z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego. Skąd pochodzi dokładnie ten owad? Ćmy te można spotkać od od Indii przez Chiny, aż po daleki wschód Rosji. Pierwszy raz w Polsce właśnie pojawił się on na Dolnym Śląsku w 2012 roku. Skąd polska nazwa "ćma bukszpanowa"? Jak pisze serwiswiadomosci.wp.pl wzięła się ona z tego, że do tej chwili większość gąsienic tego gatunku żerowała właśnie na liściach bukszpanu. Na zachodzie Europy dała się ona poznać niechlubnie - potrafi dosłownie pożreć spory żywopłot jedynie w dwa tygodnie. Dla tych, którzy obawiają się ich w swoim ogródku, zaleca się opryski prewencyjne przeciw gąsiennicze - zaleca serwiswiadomosci.wp.pl. 

Źródło: Gazeta Wrocławska, wiadomosci.wp.pl