fot pixabay.com
Produkcja

Euroactiv.pl: Polityka unijna nie wspiera lokalnych producentów żywności

Zuzanna Mączka 2018-08-21 12:49:38 Komentarzy:
Trend na produkty regionalne, sezonowe, prosto od rolnika trwa - przekonuje portal euroactiv.pl. Potwierdza to Eurobarometr, który opublikował wyniki swoich badań z tego roku, w których potwierdza, że ponad połowa ankietowanych zanim sięgnie po produkt, interesuje się jego pochodzeniem oraz tym, jak był on wytworzony. Co więcej, 90 proc. ankietowanych chce kupować produkty bezpośrednio od rolnika. Problem jednak tkwi w tym, że system rzadko funkcjonuje tak, aby wspierać lokalnych producentów - komentuje euroactiv.pl.

Rolnictwo miejskie niesie ze sobą bardzo wiele dodatkowych korzyści nie tylko dla środowiska

Tymczasem Komisja Europejska twierdzi, że aktualne systemy dostaw żywności są niekorzystne dla mniejszych producentów żywności. A wielka szkoda - pisze euroactive.pl - bo wbrew pozorom rolnictwo miejskie niesie ze sobą bardzo wiele dodatkowych korzyści nie tylko dla środowiska, ale i samego społeczeństwa. Jakie? Rolnictwo miejskie opiera się na lokalnej społeczności. Odpowiada zatem za dodatkową integrację międzyludzką. Tworzy nowe stanowiska pracy. Daje świeże plony, o wyższej jakości. Zwiększają konkurencyjność i prozdrowotną wartość żywności. Zwiększa kontrolę nad właściwą ceną produktów, zapobiegając jej sztucznemu nadmuchaniu przez duże koncerny spożywcze. Równoważy politykę żywnościową, zmniejsza zapotrzebowanie na plastikowe opakowania, przechowywanie, zmniejsza zależność od sektora rolno-spożywczego. Ma wpływ na uatrakcyjnienie turystyki kulinarnej - twierdzi euroactive.pl.

Niespójności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w UE

Niestety również biją one w krótkie łańcuchy dostaw i w lokalnych producentów. Przykładem na to może być wypłacanie finansowania w taki sposób, aby więcej dostało się tym, którzy masowo produkują żywność, najczęściej na eksport. Nawet pojawił się projekt na zmianę realizacji tych płatności. Niestety - jak podaje euroactiv.pl - jeszcze potęgujący korzyść wielkich producentów. Pozwolenie przez UE na zwiększanie sektora rolnego potencjalnie likwiduje możliwość działalności i opłacalności biznesu małych producentów. Podpisanie i wywiązywanie się z umów przykładowo importu mleka z Nowej Zelandii w prawie setkach ton nie tylko niszczy możliwość rozwoju lokalnych mleczarni, ale co gorsza, powoduje zanieczyszczenie tamtejszej gleby i wody z powodu technologii masowej jego produkcji.

Lokalne dostawy sprawnie działają m.in. w Niemczech

Garden Coop to projekt realizowany w niemieckim Freiburgu. Lokalni miejscy rolnicy dają możliwość każdemu z okolicy do pracy w okolicznej produkcji żywnościowej. Każdy może tu przyjść i przez klika godzin pomóc przy uprawach. Gasap-network to kolejny przykład. Prawie 4 tysięcy obywateli stworzyło niepiśmienne, ale oparte na wzajemnym zaufaniu umowy długoterminowe w trzydziestoma lokalnymi rolnikami. W ten sposób powstało prawidłowo funkcjonujące źródło lokalnej suplementacji rynku spożywczego. 

Źródła: euroavtiv.pl