Kluczowymi problemami dla rolników w 2018 roku była susza, obniżenie dochodowości przy hodowli zwierząt oraz dziesiątkujący trzodę wirus asf...fot. pixabay.com
Raport

BGŻ BNP Paribas: Co dziesiąty polski rolnik musiał się zadłużyć, aby pokryć straty, które przyniósł rok 2018

Marcin Pniewski 2019-01-16 14:39:09 Komentarzy:
2018 rok był zdecydowanie gorszy w stosunku do 2017 roku. Takim przynajmniej oceniają go sami rolnicy - czytamy w serwisie wspolczesna.pl. Oczywiście kluczowymi problemami była susza, obniżenie dochodowości przy hodowli zwierząt oraz dziesiątkujący trzodę wirus asf.

Analitycy pracujący dla banku banku BGŻ BNP Paribas przeprowadzili badania wśród rolników, które wykazały, że około 40 procent rolników w minionym 2018 roku nic nie zarobiło. Tylko 7 procent gospodarstw rolnych uzyskało w 2018 roku nieprzeciętne dochody. Co więcej, susza spowodowała zbiory tylko zbóż o 16 procent niższe od roku 2017. Lepsze plony niż w 2017 uzyskało tylko 23,5 procent rolników. A jedna trzecia wszystkich rolników, którzy wzięli udział w badaniu poniosła straty. To z kolei spowodowało, że na tę chwilę 34 procent rolników nie jest w stanie dokonać żadnych trwałych inwestycji, a to w porównaniu do roku 2017 jest o ponad 10 procent rolników mniej. Dodać należy do tego czynniki niewpływające pozytywnie na ten rynek tzn. podwyżki cen paliwa oraz już obecnie zbyt wysokie ceny środków produkcji takich, jak części zamiennych do ciągników, czy traktorów, paszy, a także nawozów - co potwierdza w badaniu ponad połowa respondentów. Na 18 badanych kategorii - pisze wspolczesna.pl - dotyczących cen skupów, rolnicy jako akceptowalne wyznaczyli jedynie mleko i jaja. Do cen niesprzyjających produkcji rolnej dodali także koszty nowych urządzeń i maszyn rolniczych. Prawie połowa rolników przyznała też, że najbardziej niesprzyjające są ceny skupu żywych zwierząt. Co dziesiąty polski rolnik musiał się zadłużyć, aby pokryć straty, które przyniósł rok 2018.

Źródło: wspoleczesna.pl