Najbardziej zadłużony w Polsce jest właściciel upraw z Częstochowy, który ma dług ponad 10 mln złotych...fot. pixabay.com
Raport

Rolnicy zadłużeni na prawie pół miliona złotych. Powodem susza, ASF i długie okresy oczekiwania na zapłaty

Marcin Pniewski 2018-09-20 14:15:23 Komentarzy:
Lato dało się we znaki rolnikom. Susza, niskie ceny skupu owoców, ASF, a także długie okresy oczekiwania na zapłaty, uprzykrzyły im poważnie życie i do tego mocno zadłużyły. Rekordziści mają do spłaty nawet 10 milionów złotych!

Z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) wynika, że w 2013 roku zadłużenie rolników wynosiło 130 mln złotych. Dziś dług ten wynosi 484 mln zł - alarmuje Business Insider. Ponad 80 procent z tego długu zaciągnęli konkretnie rolnicy i hodowcy. Najwięcej tych długów przypada na województwo mazowieckie. Statystycznie jest to kwota wynosząca około 52 tysięcy złotych na każdą zadłużoną osobę. Ma to wszystko również przełożenie na znaczne uszczuplenie oszczędności osób zadłużonych. 14 procent z podanej kwoty należy także do leśników, a tylko 2 procent do osób zajmujących się handlem rybnym. Najbardziej niechętni do spłat okazali się dłużnicy z Wielkopolski, zaś najbardziej zadłużony właściciel upraw z Częstochowy, który ma dług ponad 10 mln złotych.

Źródło: Gazeta Prawna, Business Insider