Dołącz na Facebooku do grupy "Wszystko o rolnictwie"! Szczegóły
Cebula jest najdroższa od 10 lat...fot. pixabay.com

Żywność Przez suszę cebula jest dwa razy droższa niż rok temu

Marcin Pniewski 2018-11-08 09:39:59 Komentarzy:
Polscy producenci nie dorobią się na zmianach klimatycznych - podaje gazeta.pl - Tegoroczne lato spowodowało, że cebula jest dwa razy droższa niż rok temu. Co więcej, jest ona najdroższa od 10 lat. Logicznym wydawałoby się, że w zaistniałej sytuacji producenci powinni być usatysfakcjonowani. Dotychczasowe trzy lata bardzo niskich cen wykończyły finansowo produkcję wielu firm z branży. Z kolei tych, którym przyszło przetrwać, nachodzą wątpliwości, co do przyszłości tego biznesu.

- Warzywnictwo zamieniło się w hazard, bo ryzyko związane z nadpodażą i niedoborem jest ogromne. Nie sposób się przed nim zabezpieczyć, brakuje wsparcia państwa - stwierdza na łamach "Pulsu BIznesu" Andrzej Szwaja, szef firmy Carota. Problem dotyczy nie tylko rynku polskiego, ale całej Europy. Objętościowo warzywo tak samo, jak i plony są mniejsze. Jeśli chodzi o to drugie to nawet o 70%. Obecnie - jak informuje gazeta.pl - jego ceny chociażby w Holandii za 100 kg ukształtowały się na poziomie 25-30 euro. W Polsce susza też u wielu producentów spowodowała poważne straty. - Problem z warzywami korzeniowymi, tj. rzeczoną cebulą, pietruszką, czy ziemniakiem (o czym pisaliśmy w artykule “Czeka nas duża podwyżka cen ziemniaków i piwa”), mają obecnie producenci w Holandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii - przyznaje z kolei Jadwiga Najda, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Hopkiem. 

Źródło: gazeta.pl, Puls Biznesu


Tagi:
# rabunkowa gospodarka#5g#adam struzik#agroholding mria#ćma azjatycka#ćma bukszpanowa#amerykański departament rolnictwa#biogaz rolniczy#brexit#bruksela#brytyjska minister ds. klimatu#budżet ue#burze#cedrob#chów klatkowy#claire perry#cło#credit agricole#CSR#cydalima perspectalis#dave keitch#dewayne johnson#dopłaty#dr curtis deutsch#drony#ekologia#eksport kanady#ericsson#farmbeats#federacja rolna#forum ekonomiczne w krynicy#fundacja plon#fundusz inwestycyjny arabii saudyjskiej#garden coop#gasap network#giełda#glifosat#gmo#gmv#grad#grupa colian#healthycow24#hodowcy zwierząt#iarc#id tech ex#import ue#inteligentne czujniki#internet rzeczy#invant research#iot#Jan Krzysztof Ardanowski#jan miedzik#kaczka 300#katarzyna pąk#klęska suszy#kontrola jakości#krajowy rejestr długów#krzysztof cybulak#krzysztof jurgiel #krzysztof tchórzewski#lin keitch#litwa#łukasz adamek#żywność bio#żywność eko#magda hajduk#marco lambertini#marek niechciał#marketsand markets#martin mellor#masło#matif#miejskie rolnictwo#ministerstwo energii #ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi#ministerstwo spawiedliwości#monsanto#naturativ#onz#optymalizacja upraw#oze#państwowa inspekcja pracy#polska grupa nasienna#polska strategia kosmiczna#polskie jabłko#pomor świń#prokuratura okręgowa#protesty sadowników#przemysław sowul#pustynia sahara#pzu#rada rozwoju handlu#rafał romanowski#RAGTSeeds#różnorodność biologiczna#ranger pro#resort rolnictwa#rolnictwo #rolnictwo biotechnologiczne#rolnicy#roundup pro#rynek zbóż#sadownictwo#sadownicy#sadownicy rp#salic#salmonella#sat revolution#sieć carrefour #sklepy osiedlowe#słodycze#slow life#smart soft solutions#smog#solidarność ri#strajki rolników#susza#szczyt ue#sztuczna inteligencja#tb fruit polska#technologia#thermo eye#ubezpieczenia#ubezpieczenia#ue#unia afrykańska#unia europejska#uokik#węgiel#warszawa#wiceminister rolnictwa#wieś#wirus asf#witold boguta#witold katner#wrocław#wwf international#wypadki w sektorze rolniczym#zarządzanie hodowlą#zmiany klimatu#zmiany klimatyczne#związku sadowników rp