Dołącz na Facebooku do grupy "Wszystko o rolnictwie"! Szczegóły
Antybiotykami bez nadzoru faszerowano zarówno kurczaki, jak i indyki w 80 proc. wszystkich hodowli...fot. pixabay.com

Żywność Rzeczpospolita: UE powiedziała stop bezmyślnej antybiotykoterapii w hodowli zwierzęcej!

Marcin Pniewski 2018-11-02 08:36:16 Komentarzy:
Niestety dopiero w 2022 roku wejdzie w życie przepis zakazujący podawania antybiotyków prewencyjnie zdrowym zwierzętom - podaje "Rzeczpospolita". Powodem takich zachowań hodowców jest chęć obniżenia kosztów w postaci oszczędności na powierzchni i złe warunki, w których zwierzęta muszą funkcjonować. Niestety fakty są takie, że prowadzi to jedynie do uodpornienia się najgorszych szczepów bakterii, które na samym końcu trafiają do ludzkiego organizmu.

Dowody na to podają organizacje takie, jak Compassion Polska i Compassion in World Farming International, które od lat walczyły o tę zmianę w prawie. A wyniki badań, gdy je przeanalizujemy, są przerażające. Jak się okazuje, 73 proc. z każdego dostępnego antybiotyku na świecie trafia do organizmu zwierzęcia hodowlanego. Ponad połowa antybiotyków dostępna i wyprodukowana dla ludzi również trafia prewencyjnie do ciała takiego zwierzęcia. Wszystkie podane dane dotyczą oczywiście Unii - informuje "Rzeczpospolita". Jeśli chodzi tylko o nasz kraj, antybiotykami bez nadzoru faszerowano zarówno kurczaki, jak i indyki w 80 proc. wszystkich hodowli. Co gorsza, jesteśmy na drugim miejscu w rankingu krajów, które podają najsilniejsze z dostępnych antybiotyków na rynku w leczeniu ludzi, a co za tym idzie - jeśli ktokolwiek zachoruje od bakterii pochodzących z takiego właśnie zwierzęcia, nie będzie czym taką osobą wyleczyć. Nowe obostrzenia jednak zakładają, że w razie choroby danego zwierzęcia, czy grupy zwierząt, a nawet w razie szeroko rozumianego osłabnięcia, któregokolwiek z nich zostanie podany mu antybiotyk - dodaje "Rzeczpospolita".

Źródło: Rzeczpospolita


Tagi:
# rabunkowa gospodarka#5g#adam struzik#agroholding mria#ćma azjatycka#ćma bukszpanowa#amerykański departament rolnictwa#biogaz rolniczy#brexit#bruksela#brytyjska minister ds. klimatu#budżet ue#burze#cedrob#chów klatkowy#claire perry#cło#credit agricole#CSR#cydalima perspectalis#dave keitch#dewayne johnson#dopłaty#dr curtis deutsch#drony#ekologia#eksport kanady#ericsson#farmbeats#federacja rolna#forum ekonomiczne w krynicy#fundacja plon#fundusz inwestycyjny arabii saudyjskiej#garden coop#gasap network#giełda#glifosat#gmo#gmv#grad#grupa colian#healthycow24#hodowcy zwierząt#iarc#id tech ex#import ue#inteligentne czujniki#internet rzeczy#invant research#iot#Jan Krzysztof Ardanowski#jan miedzik#kaczka 300#katarzyna pąk#klęska suszy#kontrola jakości#krajowy rejestr długów#krzysztof cybulak#krzysztof jurgiel #krzysztof tchórzewski#lin keitch#litwa#łukasz adamek#żywność bio#żywność eko#magda hajduk#marco lambertini#marek niechciał#marketsand markets#martin mellor#masło#matif#miejskie rolnictwo#ministerstwo energii #ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi#ministerstwo spawiedliwości#monsanto#naturativ#onz#optymalizacja upraw#oze#państwowa inspekcja pracy#polska grupa nasienna#polska strategia kosmiczna#polskie jabłko#pomor świń#prokuratura okręgowa#protesty sadowników#przemysław sowul#pustynia sahara#pzu#rada rozwoju handlu#rafał romanowski#RAGTSeeds#różnorodność biologiczna#ranger pro#resort rolnictwa#rolnictwo #rolnictwo biotechnologiczne#rolnicy#roundup pro#rynek zbóż#sadownictwo#sadownicy#sadownicy rp#salic#salmonella#sat revolution#sieć carrefour #sklepy osiedlowe#słodycze#slow life#smart soft solutions#smog#solidarność ri#strajki rolników#susza#szczyt ue#sztuczna inteligencja#tb fruit polska#technologia#thermo eye#ubezpieczenia#ubezpieczenia#ue#unia afrykańska#unia europejska#uokik#węgiel#warszawa#wiceminister rolnictwa#wieś#wirus asf#witold boguta#witold katner#wrocław#wwf international#wypadki w sektorze rolniczym#zarządzanie hodowlą#zmiany klimatu#zmiany klimatyczne#związku sadowników rp