Warto pamiętać, że 8 sierpnia to od kilku lat Wielki Dzień Pszczół! fot. pixabay.com
Ochrona środowiska

Pszczelarze wraz z Greenpeace przeciwko ministrowi rolnictwa

Marcin Pniewski 2018-08-08 13:49:40 Komentarzy:
11 lipca br. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał zgodę na stosowanie na nasiona rzepaku pestycydów z grupy neonikotynoidów. Miało to być tylko tymczasowe rozwiązanie. Tymczasem pszczelarze i Greenpeace apelują do ministra o wycofanie się z tej decyzji. 

Greenpeace, związki i stowarzyszenia pszczelarskie sprzeciwiają się postanowieniu ministra 

Przedstawicielka Greenpeace Katarzyna Jagiełło w rozmowie z serwisem dziennik.pl apeluje do ministra o wycofanie się z tej decyzji o dopuszczenie stosowania toksycznych dla pszczół pestycydów w rzepaku. - Polska do tej pory stawała po stronie pszczół. Przez wiele lat minister Krzysztof Jurgiel odmawiał kilkakrotnie zgody na stosowanie neonikotynoidów - tłumaczyła Jagiełło. Organizacja przekuwając słowa w czyny złożyła także oficjalny wniosek do ministerstwa w tej sprawie. Ponadto organizacje takie jak: Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich Polanka - zorganizowały w środę pod siedzibą resortu rolnictwa happening, który skierowany był przeciwko temu postanowieniu.

Pszczelarze przypominają, że praca pszół jest warta dokładnie 4 mld zł

Waldemar Kudła, szef Polskiego Związku Pszczelarskiego, przypomniał, że praca pszół jest warta dokładnie ... 4 mld zł! A bez pracy pszczół możemy zapomnieć o owocach i warzywach. Wspomniane neonikotynoidy przedostają się do gleby i wody, a przez to do innych roślin uprawnych. Jeśli chodzi natomiast o same pszczoły jest to środek, który niszczy ich system nerwowy i odpornościowy, co ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie i życie tych owadów.